Skip to main content

Greenville Business Magazine

SC 2021 Best in Business Awards

Jan 04, 2022 04:25PM ● By Lori Coon
We’re celebrating our inaugural SC Best in Business 2021 Awards, which recognize the best companies and individuals from around the state that bring success to South Carolina’s business community. 

We opened nominations to our readers and let them select their favorite businesses. After narrowing the list to those that received the greatest number of nominations, we opened the voting phase to determine the top choices in 118 categories as the “Best” in the State of South Carolina. 

We encourage you to support our local businesses; they need you now more than ever! 

To add your name to the email list for next year, please reply to [email protected]


Best Advanced Manufacturing and Assembly Company

BMW Manufacturing 1st Place
ACL Airshop LLC 2nd Place
Michelin North America Headquarters Runner Up
Best Advanced Materials and Plastics Company
BASF Corporation 1st Place
American Plastics of SC 2nd Place
Fitesa Runner Up
Best Aviation & Aerospace Company
Lockheed Martin Aircraft Center 1st Place
Boeing South Carolina 2nd Place
ACL Airshop LLC Runner Up
Best Company of The Year
Novus Advisors 1st Place
Palmetto Commercial Services 2nd Place
Jeff Lynch Appliance Center, Inc Runner Up
Best Environmentally Responsible Company of the Year
DAA Draexlmaier Automotive of America LLC 1st Place
Ever Green Environmental 2nd Place
Ingevity Runner Up
Best Family Owned Business of The Year
Cool Care Heating and Air 1st Place
Jeff Lynch Appliance Center, Inc 2nd Place
Typsy Gypsy Nomadic Bar Runner Up
Best Food and Beverage Company
Greenco Beverage Company 1st Place
Sauer Brands 2nd Place
McEntire Produce Runner Up
Best in Packaging Company
Atlantic Packaging 1st Place
International Plastics 1st Place
Performance Packaging Runner Up
Best Information/Technology Company of the Year
ScanSource Inc. 1st Place
Atlas Technologies, Inc. 2nd Place
Cantey Tech Consulting Runner Up
Best Innovative Company of the Year
Kopis 1st Place
BMW Manufacturing 2nd Place
Michelin North America Headquarters Runner Up
Best Logistics and Transportation Company
BYRD LOGISTICS,INC 1st Place
ACL Airshop LLC 2nd Place
Sunland Logistics Solutions Runner Up
Best Manufacturer or Exporter
DAA Draexlmaier Automotive of America LLC 1st Place
BMW Manufacturing 2nd Place
Michelin North America Headquarters Runner Up
Best Minority Owned Business of The Year
Willis HR 1st Place
James Jordon Construction 2nd Place
PMI Southern States Runner Up
Best Non-Profit Organization of the Year
YMCA of Greenville 1st Place
Make-A-Wish® South Carolina 2nd Place
SC School for the Deaf and the Blind Foundation Runner Up
Best Pharmaceutical & BioTechnology Company of the Year
Nephron Pharmaceuticals Corporation 1st Place
H S Pharmaceuticals 2nd Place
bioPure Runner Up
Best Regional Airport
Greenville-Spartanburg International Airport (GSP) 1st Place
Charleston International Airport (CHS) 2nd Place
Best Research and Development Company of the Year
Michelin North America Headquarters 1st Place
BMW Manufacturing 2nd Place
Nephron Pharmaceuticals Corporation Runner Up
Best Start-up Company
PROOF Alcohol Ice Cream 1st Place
Ember Modern Medicine 2nd Place
Regal Lounge Runner Up
Best Woman Owned Business of The Year
DFS Creative Concepts 1st Place
Flourish 2nd Place
High Spirits Hospitality Runner Up
Best Chief Executive Officer of The Year
Jackson Hughes, Jr., Hughes Commercial Properties 1st Place
Steve Spinks, The Spinx Company 2nd Place
Mary Louise Parisi, Eye Health America Runner Up
Best Chief Financial Officer of The Year
Dale Huggins, Avocet Hospitality Group 1st Place
Jennifer Belshe, Novus Advisors 2nd Place
Michael Ivey, Rick Erwin Dining Group Runner Up
Best Chief Innovation Officer of the Year
Michael Knight, EPIC IO 1st Place
Anthony Herrera / Furman university 2nd Place
Jesse Goodwin, Ph.D., Medical Univeristy of South Carolina Runner Up
Best Chief Marketing Officer of the Year
Dorothy Freeman Self, DFS Creative Concepts 1st Place
Tina Emerson, Nexsen Pruet 2nd Place
Kathryn Whitaker, Burr & Forman Runner Up
Best Diversity and Inclusion Officer of the Year
Dr. Helen Grant, Richland School District Two 1st Place
Lee A. Gill, Clemson University 2nd Place
Melinda Gillispie, Prisma Health Runner Up
Best Human Resource Officer of the Year
Stacy Dillow, Fluor Corporation 1st Place
Devona Price, Lexington County School District One 2nd Place
Bethany Smith, The Milliken & Company Runner Up
Tim Baymiller, Westin Poinsett Hotel Runner Up
Best Non-Profit Executive
Kassy Alia Ray, Serve and Connect 1st Place
Sherrie Snipes-Williams, Charleston Promise Neighborhood 2nd Place
Monroe Free, Habitat for Humanity Runner Up
Best Business Restaurant for Lunch Meeting Location
The Spatula Cafe 1st Place
Halls Chophouse 2nd Place
Kitchen Sync Runner Up
Village Kitchen Runner Up
Best Day Spa
Sculpt Skin Solutions 1st Place
The Woodhouse Day Spa - Greenville 2nd Place
Drift Float & Spa Runner Up
River Falls Spa Runner Up
Best Golf Course
Greenville Country Club 1st Place
The Cliff at Mountain at Mountain Park 2nd Place
The Cliffs at Keowee Vineyards Runner Up
Best Jewelry Store
Karisma by Kara 1st Place
Hale's Jewelers 2nd Place
llyn strong fine art jewelry Runner Up
Best Luxury Automotive
 Bradshaw Automotive Group, Inc. 1st Place
Greenville Luxury Jaguar/Land Rover/Porsche/Volvo 1st Place
Lexus of Greenville Runner Up
Best Men’s Clothing & Accessories Store
Granger Owings 1st Place
Rush Wilson Limited 2nd Place
Imperial Custom Clothiers Runner Up
Best Private School
St. Joseph's Catholic School 1st Place
Haynsworth Private School 2nd Place
Mitchell Road Christian Academy 2nd Place
Best Residential Builder
Callaway Construction 1st Place
Crescent Homes 2nd Place
Dillard-Jones Builders, LLC Runner Up
Best Restaurant for Power Breakfast Meetings
Capital City Club 1st Place
The Spatula Cafe 2nd Place
Stax Omega Diner & Bakery Runner Up
Best Sporting Event to take Clients
Greenville Triumph 1st Place
Greenville Drive 2nd Place
University of South Carolina Football Runner Up
Best Tennis Club
Kroc Tennis Center 1st Place
Greenville Country Club 2nd Place
Greenville Tennis Club Runner Up
Sportsclub Greenville Runner Up
Best Upscale Restaurant
Urban Wren 1st Place
Di Vino Rosso 2nd Place
Halls Chophouse Runner Up
Best Women’s Clothing & Accessories Store
Monkee's of the West End 1st Place
Coleman Collection - Luxury Women's Boutique 2nd Place
Coplon's Women's Boutique Runner Up
Hampden Runner Up
Splash on Main Retail Store Runner Up
Best Company for Employee Benefit Brokers
Colonial Life & Accident Insurance Company 1st Place
Strategic Benefits INC 2nd Place
Aflac Insurance Runner Up
BSI Companies Runner Up
Best Cosmetic Surgery Center
Advanced Cosmetic Surgery 1st Place
Carolina Plastic Surgery and Aesthetics 2nd Place
Upstate Plastic Surgery Center 2nd Place
Best Counseling/Therapist
Healing with Heather 1st Place
Riner Counseling, LLC 2nd Place
Mountain View Christian Counseling Runner Up
Best Dentist Office
ProGrin Dental 1st Place
Gee Family and Cosmetic Dentistry 2nd Place
Wood Creek Dental Runner Up
Best Dermatology Office
Carolinas Dermatology & Plastic Surgery 1st Place
Greenville Dermatology, Dr. Matthew Miller, MD 2nd Place
Palmetto Dermatology Runner Up
The Dermatology Group Runner Up
Best Fitness Center/Gym
Fit Columbia 1st Place
Planet Fitness Centers 2nd Place
Orangetheory Fitness Runner Up
Best Health & Accident Insurance Provider
BlueCross BlueShield of South Carolina 1st Place
Colonial Life & Accident Insurance Company 2nd Place
The Insurance Source Runner Up
Best Holistic Health Care Practice
Holistically Healthy LLC 1st Place
Palmetto Acupuncture and Holistic Health Clinic 2nd Place
Carolina Holistic Health, LLC Runner Up
Best Home Healthcare Agency
McLeod Home Care 1st Place
Upstate Home Care Solutions 2nd Place
Interim Healthcare Runner Up
Best Hospital
Bon Secours Health System, Inc 1st Place
Prisma Health 2nd Place
Roper St. Francis Healthcare Runner Up
Best Obstetric/Gynecological Practice
Piedmont OB/GYN 1st Place
Prisma Health 2nd Place
Vida Gynecology Runner Up
Best Optometry/Ophthalmology Practice
Jervey Eye Group, P.A. 1st Place
Clemson Eye 2nd Place
Southern Eye Associates Runner Up
Best Orthodontic Practice
Hughes Orthodontics 1st Place
Davis Orthodontics 2nd Place
Palmetto Family Orthodontics Practice Runner Up
Best Physical Therapy/Rehabilitation Center
St. Francis Therapy Centers 1st Place
Premier Physical Therapy of the Upstate 2nd Place
CORA Physical Therapy Runner Up
Best Primary Care Practice
Ember Modern Medicine 1st Place
Greenville Family Medicine 2nd Place
Bon Secours Covenant Primary Care Runner Up
Poinsett Family Practice Runner Up
Best Retirement Community
Harmony Senior Services Communities 1st Place
Atria Senior Living 2nd Place
Cascades Verdae Assisted Living Runner Up
Rolling Green Village Runner Up
Best Urgent Care
AFC Urgent Care-Bon Secours 1st Place
Prisma Health 2nd Place
Doctors Care Runner Up
Best Accounting Firm
Stokes & Company, CPAs 1st Place
Elliott Davis 2nd Place
Bauknight Pietras & Stormer, PA Runner Up
Cherry Bekaert LLP Runner Up
Dixon Hughes Runner Up
Best Ad Agency/PR/Marketing Firm
The Brandon Agency 1st Place
DFS Creative Concepts 2nd Place
Chernoff Newman Runner Up
Best Business Insurance Broker Firm
Giles Insurance Agency 1st Place
The Furman Company 2nd Place
Palmetto Insurance Group Runner Up
Best Catering Services Company
Billy G's Catering 1st Place
Table 301 Catering 2nd Place
Typsy Gypsy Nomadic Bar Runner Up
Best Cell Phone Provider
Verizon 1st Place
AT&T 2nd Place
T-Mobile Runner Up
Best College/University
Charleston Southern University 1st Place
Clemson University 2nd Place
University of South Carolina Runner Up
Best Commercial Lender
First Citizens Bank 1st Place
Home Trust Bank 2nd Place
Synovus Runner Up
Best Commercial Real Estate Law Firm
 McDonnell and Associates, PA 1st Place
Bell Carrington Price & Gregg 2nd Place
Brown, Massey, Evans, McLeod & Haynsworth Runner Up
Best Community Bank
First Community Bank 1st Place
Bank of Travelers Rest 2nd Place
Southern First Bank Runner Up
Best Corporate Jet Service
NetJets 1st Place
Venture Aviation Group 2nd Place
Special Services Runner Up
Best Corporate Law Firm
McDonnell and Associates, PA 1st Place
Wyche, P.A. 2nd Place
Brown, Massey, Evans, McLeod & Haynsworth Runner Up
Best Credit Union
Greenville Federal Credit Union 1st Place
Self-Help Credit Union 2nd Place
South Carolina Federal Credit Union Runner Up
Best Defense Contractor Company
Lockheed Martin 1st Place
Fluor Corporation 2nd Place
Boeing South Carolina Runner Up
Best Employment Law Firm
Ogletree Deakins 1st Place
Haynsworth Sinkler Boyd P.A. 2nd Place
Stephenson & Murphy, LLC Runner Up
Best Hospitality Business
Experience Columbia SC 1st Place
Barefoot Acres Adventure Farm 2nd Place
High Spirits Hospitality Runner Up
Best Human Resources Benefits Company
Willis HR 1st Place
guHRoo (formerly ERG Payroll & HR) 2nd Place
Innovate HR Runner Up
Best Industrial Staffing Company
Carolina Industrial Staffing, Inc 1st Place
HTI 2nd Place
MAU Workforce Solutions Runner Up
Best Intellectual Property Firm
Nexsen Pruet, LLC 1st Place
Dority & Manning, PA 2nd Place
Vanderbloemen Law Firm, P.A. Runner Up
Best Investment Banking Firm
TD Bank 1st Place
Home Trust Bank 2nd Place
United Bank 2nd Place
Best Law Firm
LawyerLisa, LLC 1st Place
Wyche, P.A. 2nd Place
Gallivan White and Boyd Runner Up
Hall Booth Smith, P.C. Runner Up
Best Law School
University of South Carolina School of Law 1st Place
Charleston School Of Law 2nd Place
Best Life Insurance Company
Colonial Life & Accident Insurance Company 1st Place
The Insurance Source 2nd Place
Advisors Insurance Agency Runner Up
Best MBA Program
Clemson University MBA (Wilbur O. & Ann Powers College of Business) 1st Place
University of South Carolina Darla Moore School of Business 2nd Place
North Greenville University Runner Up
Best Meeting Venue
Columbia Metropolitan Convention Center 1st Place
Kiawah Island Golf Resort 2nd Place
Avenue Runner Up
Best National Bank
TD Bank 1st Place
United Bank 2nd Place
Bank of America Runner Up
Best Office Supplies & Equipment
Carolina Business Equipment 1st Place
Greenville Office Supply 1st Place
Brooks Office Supply Runner Up
Best Payroll Services Company
Paysmart Payroll Services 1st Place
guHRoo (formerly ERG Payroll & HR) 2nd Place
Propel HR Runner Up
Best Printing Company
Sun Solutions 1st Place
Indexx 2nd Place
TPM Print Runner Up
Best Professional Coaching/Mentor
Robert Fuzy MDK Businesses, LLC 1st Place
The Carolina Leadership Group, LLC 2nd Place
Smart Cookie, Shennice Cleckley Runner Up
Best Professional Staffing Company
Roper Staffing 1st Place
Find Great People LLC 2nd Place
Godshall Staffing Runner Up
Best Recycling Company
 Ever Green Recycling 1st Place
Shred Monkeys Carolina 2nd Place
Custom Recycling Runner Up
Southeastern Paperboard Inc Runner Up
Best Sign Company
Broome Signs 1st Place
Indexx 2nd Place
SC Premier Signs Runner Up
Best Tax Law Firm
Merline & Meacham P.A. 1st Place
Nelson Mullins Riley & Scarborough 2nd Place
Burr & Forman, LLP Runner Up
Best Technical College/Trade School
Greenville Technical College 1st Place
Midlands Technical College 2nd Place
Trident Technical College Runner Up
Best Telecommunications Provider
Spectrum 1st Place
WC Fiber 2nd Place
Boost Mobile Runner Up
Segra Runner Up
Best Tourism Business
Experience Columbia SC 1st Place
Barefoot Acres Adventure Farm 2nd Place
The Children's Museum of the Upstate Runner Up
Best Wealth Management Company
Novus Advisors 1st Place
Sides Financial Strategies 2nd Place
Muncaster Financial Group Runner Up
Best Web Development Company
Greene Street Designs 1st Place
DBL07 Consulting 2nd Place
Giraffe Web Development & Design Runner Up
Best Architectural Firm
McMillan Pazdan Smith Architecture 1st Place
Garvin Design Group 2nd Place
LS3P 2nd Place
Best Commercial Construction Company
Callaway Construction Co. 1st Place
Harper General Contractors 2nd Place
M. B. Kahn Construction Co., Inc. Runner Up
Best Commercial Interior Designer
In Site Designs 1st Place
ID Studio Interiors 2nd Place
Designed for Downtown, LLC Runner Up
Best Commercial Landscape Company
KB Landscaping 1st Place
SeamonWhiteside 2nd Place
Cochran Landscape Management, Inc. Runner Up
Graham Kimak Landscape Designs Runner Up
Gregory Landscape Service Runner Up
Oxner Runner Up
Upstate Landscaping Pros Runner Up
Best Commercial Property Management
PMI Southern States 1st Place
Hughes Commercial Properties 2nd Place
The Burgess Company, LLC Runner Up
Best Commercial Real Estate Firm
Palmetto Commercial Properties, LLC 1st Place
Lee & Associates 2nd Place
SVN Blackstream Runner Up
Best Corporate Moving Service
Good Greek Moving & Storage LLC 1st Place
Tiger Moving LLC 2nd Place
Soda City Movers Runner Up
Best Engineering Firm
Fluor Enterprises, Inc. 1st Place
Thomas & Hutton 2nd Place
SELECT Power Systems Runner Up
Best Flooring Company
Lake Murray Floor Covering 1st Place
All About Flooring 2nd Place
Floor & Decor Runner Up
Greenville Flooring Specialists Runner Up
Best Flooring/Carpet Cleaner
Palmetto Commercial Services 1st Place
Stanley Steemer 2nd Place
Oxi Fresh Carpet Cleaning Runner Up
Palmetto Magic Clean & Area Rug Cleaning Runner Up
Best General Contractor
Mashburn Construction 1st Place
Harper General Contractors 2nd Place
Benjamin Ponds Runner Up
Best Heating & Air Company
Cool Care Heating and Air 1st Place
Corley Plumbing Air Electric 2nd Place
Waldrop Plumbing - Heating - Air Runner Up
Best Janitorial Service Provider
Palmetto Commercial Services 1st Place
Jani-King Janitorial Services 2nd Place
360clean Runner Up
JAN-PRO® of the Western Carolinas Runner Up
Best Lawn Care Company
Michael Wayne's Landscaping and Tree Service 1st Place
TruGreen Lawn Care 2nd Place
Grandscapes Landscape & Design LLC Runner Up
Best Loan and Title Company
Boomerang 1st Place
Truliant Federal CU 2nd Place
Golden Gate Mortgage Runner Up
Best Mechanical and Electrical Company
Creations Electrical, Inc 1st Place
Hill Electric Company 2nd Place
Gregory Electric Company, Inc Runner Up
Best Mortgage Lender
First Community Bank 1st Place
Metro Mortgage Corporation 2nd Place
On Q Financial Runner Up
Best Office Furniture
Value Business Interiors 1st Place
Alfred Williams & Company 2nd Place
McWaters Runner Up
Total Office 360 Runner Up
Best Pest Control
Clark's Termite & Pest Control 1st Place
Hired Killers Pest Control 2nd Place
Spencer Pest Services Runner Up
Best Plumbing Company
Dipple Plumbing, Electrical, Heating & Air 1st Place
Corley Plumbing Air Electric 2nd Place
Commercial Industrial Plumbing Inc Runner Up
Cullum Inc Runner Up
Ken's Plumbing Runner Up
Miller & Sons Plumbing LLC Runner Up
Mr. Rooter Runner Up
Best Residential Builder
Callaway Construction Co. 1st Place
Crescent Homes 2nd Place
Hartness Construction Runner Up
Best Residential Real Estate Firm
Lake Life Realty 1st Place
ERA Wilder Realty, Inc. 2nd Place
Jeff Cook Real Estate Runner Up
Best Roofing Company
Crescent Construction 1st Place
Guy Roofing 2nd Place
Grier Roofing Runner Up
Best Storage/Warehouse Facility
Sunland Logistics Services 1st Place
Kontane Logistics 2nd Place
Carver Maritime Runner Up